Wielkie sprzątanieSzkoła

700 LECIE CHORULI

W ostatni weekend miesiąca lipca mieszkańcy Choruli mieli szczególny powód do dumy i hucznego świętowania.  W tych dniach bowiem Chorula stała się najważniejszą, a pewnie i najpiękniejszą miejscowością gminy Gogolin, a to za sprawą obchodzonego z wielką pompą jubileuszu 700 lecia swojego istnienia.

 

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 29 lipca od poświęcenia i odsłonięcia w centrum wsi pamiątkowej tablicy.

 

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej.              Tablica pamiątkowa.              Odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

 

Po mszy świętej nieopodal kościoła zasadzone zostało jubileuszowe drzewko, które odmierzać będzie kolejne 700 lat w dziejach Choruli. Uroczystego zasadzenia miłorzębu dokonali biskup Paweł Stobrawa, ks. Gerhard Sobota, burmistrz Joachim Wojtala, sołtys  Choruli Irena Kubiczek oraz przedstawiciel Choruli w Radzie Miasta Bertold Kirsz.

 

Uroczyste zasadzenie jubileuszowego miłorzębu.              Miłorząb zasadzono na trawniku nieopodal kościoła.              Uroczyste zasadzenie jubileuszowego miłorzębu.

 

Oprócz wielu oficjalnych uroczystości i spotkań nie mogło i oczywiście nie zabrakło hucznego fetowania wspaniałego jubileuszu. Dzięki staraniom wszystkich mieszkańców cała Chorula prezentowała się wspaniale w tych dniach. Przy wjeździe witała nas chorulska babka w ludowym stroju i z wielkim ukwieconym koszem. Praktycznie każde domostwo zostało udekorowane chorągiewkami i balonikami we wszystkich możliwych kolorach.

 

dom_nowy.jpeg

 

To co szczególnie rzucało się w oczy, podczas spaceru po ulicach Choruli to duża liczba scenek rodzajowych, z których każda była wyjątkowa sama w sobie. I tak można było zobaczyć wiernego fana miejscowej drużyny, który prorokował jej zdobycie tytułu mistrza świata, odpoczywającą rodzinę i coś dla oka miejscową piękność, do której wzdychali nie tylko miejscowi kawalerowie.

 

SCENKA01.jpeg              SCENKA02.jpeg              SCENKA03.jpeg

 

Jako że nie samym chlebem człowiek żyje, organizatorzy uroczystości w godzinach popołudniowych i wieczornych zaprosili wszystkich mieszkańców i gości na zabawy tanecznej, która cieszyła się dużą popularnością. Ustawiona specjalnie na tę okazję scena, pomimo znacznych rozmiarów, pękała w szwach od roztańczonych par. Nie zapomniano także o naszych milusińskich, którzy mogli wyszaleć się do woli w pobliskim wesołym miasteczku. Liczne stragany i dobrze zorganizowane bufety z jedzeniem i piciem, dbały o nasze siły do dalszego świętowania.

 

Wesołe miasteczko.              Zabawy taneczne przyciągały wielu chętnych.              Stragany i bogato zaopatrzony bufet.

 

Część artystyczną uroczystości 700 lecia rozpoczęła swoim koncertem Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina. Po nich na scenie pojawiły się dzieci z miejscowego przedszkola i ich starsi koledzy ze szkoły podstawowej. Na tym jednak nie koniec. Dalszą część wieczoru umilił nam zespół folklorystyczny „Szwarne Dziołchy” z Górażdży, zaś Magda Durecka swoim recitalem wprowadziła całe towarzystwo w iście imprezowy nastrój, co na pewno wykorzystał zespół Duo-Flir-Play pełniący rolę wodzireja w zamykającej sobotni wieczór zabawie tanecznej.

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina.              Występ dzieci z miejscowego przedszkola.              Zespół folklorystyczny SZWARNE DZIOŁCHY.

 

Zabawa taneczna, zespół DUO-FLIR-PLAY.

 

Dzień drugi obchodów jubileuszu 700 lecia rozpoczął przemarsz barwnego korowodu ulicami Choruli. Na czele z orkiestrą dętą maszerujący mieszkańcy wsi pokazywali w bardzo obrazowy ale także często humorystyczny sposób zebranym gościom „teraźniejszość a także początki wsi”. Później wszyscy przenieśli się pod specjalnie w tym celu ustawiony namiot, gdzie artystyczne umiejętności przedstawiła Orkiestra Dęta „Górażdże Cement SA” a także zespół „Babilon”.

 

Popisy dziewczyn z tanecznego zespołu „Iskierki” a także biesiada z zespołem „Śląskie Szwagry” zakończyła popołudniową część festynu. Podobnie jak to miało miejsce w pierwszym dniu imprez, tak i w niedzielę całość zamknęła impreza taneczna z zespołem DUO-FENIX.

 

 

 

Wielce Szanowni Mieszkańcy sołectwa Chorula!

 

Z okazji pięknego Jubileuszu proszę o przyjęcie wyrazów

uznania i wdzięczności za dokonania minionych siedmiu stuleci.

W imieniu własnym oraz władz samorządowych Gminy Gogolin

składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności,

zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

Pielęgnując bogaty dorobek swoich praojców z ufnością kroczcie

ku przyszłości i w zgodzie budujcie nową rzeczywistość

na miarę oczekiwań lokalnej wspólnoty

Waszej ukochanej wsi Chorula.

 

                                                          Z wyrazami szacunku i uznania

Burmistrz Gogolina

Joachim Wojtala

Chorula, 29 lipca 2006 r.

 

Pogoda
15 czerwca
sobota
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN