700 LECIE CHORULI
W ostatni weekend miesiąca lipca mieszkańcy Choruli mieli szczególny powód do dumy i hucznego świętowania. W tych dniach bowiem Chorula stała się najważniejszą, a pewnie i najpiękniejszą miejscowością gminy Gogolin, a to za sprawą obchodzonego z wielką pompą jubileuszu 700 lecia swojego istnienia.
Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 29 lipca od poświęcenia i odsłonięcia w centrum wsi pamiątkowej tablicy.
Po mszy świętej nieopodal kościoła zasadzone zostało jubileuszowe drzewko, które odmierzać będzie kolejne 700 lat w dziejach Choruli. Uroczystego zasadzenia miłorzębu dokonali biskup Paweł Stobrawa, ks. Gerhard Sobota, burmistrz Joachim Wojtala, sołtys Choruli Irena Kubiczek oraz przedstawiciel Choruli w Radzie Miasta Bertold Kirsz.
Oprócz wielu oficjalnych uroczystości i spotkań nie mogło i oczywiście nie zabrakło hucznego fetowania wspaniałego jubileuszu. Dzięki staraniom wszystkich mieszkańców cała Chorula prezentowała się wspaniale w tych dniach. Przy wjeździe witała nas chorulska babka w ludowym stroju i z wielkim ukwieconym koszem. Praktycznie każde domostwo zostało udekorowane chorągiewkami i balonikami we wszystkich możliwych kolorach.
To co szczególnie rzucało się w oczy, podczas spaceru po ulicach Choruli to duża liczba scenek rodzajowych, z których każda była wyjątkowa sama w sobie. I tak można było zobaczyć wiernego fana miejscowej drużyny, który prorokował jej zdobycie tytułu mistrza świata, odpoczywającą rodzinę i coś dla oka miejscową piękność, do której wzdychali nie tylko miejscowi kawalerowie.
Jako że nie samym chlebem człowiek żyje, organizatorzy uroczystości w godzinach popołudniowych i wieczornych zaprosili wszystkich mieszkańców i gości na zabawy tanecznej, która cieszyła się dużą popularnością. Ustawiona specjalnie na tę okazję scena, pomimo znacznych rozmiarów, pękała w szwach od roztańczonych par. Nie zapomniano także o naszych milusińskich, którzy mogli wyszaleć się do woli w pobliskim wesołym miasteczku. Liczne stragany i dobrze zorganizowane bufety z jedzeniem i piciem, dbały o nasze siły do dalszego świętowania.
Część artystyczną uroczystości 700 lecia rozpoczęła swoim koncertem Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina. Po nich na scenie pojawiły się dzieci z miejscowego przedszkola i ich starsi koledzy ze szkoły podstawowej. Na tym jednak nie koniec. Dalszą część wieczoru umilił nam zespół folklorystyczny „Szwarne Dziołchy” z Górażdży, zaś Magda Durecka swoim recitalem wprowadziła całe towarzystwo w iście imprezowy nastrój, co na pewno wykorzystał zespół Duo-Flir-Play pełniący rolę wodzireja w zamykającej sobotni wieczór zabawie tanecznej.
Dzień drugi obchodów jubileuszu 700 lecia rozpoczął przemarsz barwnego korowodu ulicami Choruli. Na czele z orkiestrą dętą maszerujący mieszkańcy wsi pokazywali w bardzo obrazowy ale także często humorystyczny sposób zebranym gościom „teraźniejszość a także początki wsi”. Później wszyscy przenieśli się pod specjalnie w tym celu ustawiony namiot, gdzie artystyczne umiejętności przedstawiła Orkiestra Dęta „Górażdże Cement SA” a także zespół „Babilon”.
Popisy dziewczyn z tanecznego zespołu „Iskierki” a także biesiada z zespołem „Śląskie Szwagry” zakończyła popołudniową część festynu.
Wielce Szanowni Mieszkańcy sołectwa Chorula!
Z okazji pięknego Jubileuszu proszę o przyjęcie wyrazów
uznania i wdzięczności za dokonania minionych siedmiu stuleci.
W imieniu własnym oraz władz samorządowych Gminy Gogolin
składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności,
zdrowia i Bożego błogosławieństwa.
Pielęgnując bogaty dorobek swoich praojców z ufnością kroczcie
ku przyszłości i w zgodzie budujcie nową rzeczywistość
na miarę oczekiwań lokalnej wspólnoty
Waszej ukochanej wsi Chorula.
Z wyrazami szacunku i uznania
Burmistrz Gogolina
Joachim Wojtala
Chorula, 29 lipca 2006 r.
1 CHF = 4,56 PLN
1 USD = 3,87 PLN