Wielkie sprzątanieSzkoła

...700 lecie Choruli i związana z nim okolicznościowa publikacja.

 

„Chorula. Dzieje od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy” pod takim tytułem ukazała się z okazji 700 lecia Choruli obszerna praca przedstawiająca historię tej małej wioski na przestrzeni kilku setek lat. Książka autorstwa dr. Norberta Honki w sposób dogłębny i obejmujący dzieje Choruli począwszy od czasów pierwszych śladów osadnictwa, przez wieki rządów pruskich, okres zawieruchy wojennej, aż do czasów nam współczesnych, przedstawia historię i losy wioski i nierozerwalnie związanych z nią  jej mieszkańców.

 

Oprócz faktów historycznych z książki dowiedzieć można się m.in. o nieistniejącym już chorulskim zamku, który nie oparł się działaniu czasu i nie rzadko także człowieka. Z czasów bardziej nam współczesnych znajdziemy tu informacje o budowie kościoła i związanej z tym wizyty Josepha Ratzingera, w tym czasie kardynała, a teraz papieża. Kilka faktów z historii chorulskiej szkoły, klubach sportowych, zwyczajach i tradycjach, które kształtowały życie mieszkańców kiedyś i która na pewno kształtują je w większym bądź mniejszym stopniu również i dziś.

 

Całość tekstowa publikacji bardzo bogato wspierana jest zdjęciami pochodzącymi z albumów rodzinnych i prywatnych archiwów. Niejednokrotnie są to zdjęcia, które ze wszech miar zasługują na określenie „białych kruków”, a co najmniej unikalnych znaków minionej rzeczywistości.

ksiazka.jpeg

 

Podsumowując na pewno można pokusić się o stwierdzenie, iż wspomniana pozycja jest wielką skarbnicą wiedzy o Choruli, Choruli dawnej, i Choruli nam współczesnej. Jest ona dowodem, iż nawet małe, a nawet bardzo małe wioski, mogą się pochwalić bardzo bogatą historią i dziejami, które niejednokrotnie zaskakują i wprawiają w zdziwienie.

 

Z całą pewnością pozycja ta stanie się obowiązkową lekturą dla każdego, kto interesuje się historią naszego regionu, a na pewno każdego, kogo serce w mniejszej bądź większej części bije dla tego miejsca…..

 

Bardzo gorąco polecamy!

 

PS. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany nabyciem publikacji to informujemy, że jest ona do nabycia w redakcji „Tygodnika Krapkowickiego”, w Krapkowicach przy ul. Sienkiewicza 9.

 

 

* foto : prawa autorskie D. Bassek

 

Pogoda
20 lipca
sobota
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN