Wielkie sprzątanieSzkoła

Uroczystość konsekracji

W dniu 17 listopada ok. godziny 14.30 przy kościele w Choruli zgromadziły się tłumy wiernych z Choruli i okolic, zaproszeni goście, księża, siostry zakonne, aby wziąć udział w uroczystościach konsekracji kościoła. Punktualnie o godzinie 15.00 na parking kościoła w Choruli podjechał samochód księdza biskupa. Na parkingu oczekiwała księdza biskupa delegacja na czele z księdzem proboszczem, który powitał dostojnego gościa. Razem z księdzem proboszczem biskupa powitali klerycy Korneliusz Wójcik i Marcin Kwoczała, którzy asystowali księdzu biskupowi w czasie ceremonii poświęcenia kościoła.

Ksiądz proboszcz przekazał księdzu biskupowi klucze do kościoła. Wtedy to ruszyła procesja, na czele której niesiono krzyż, dalej szły dzieci, poczty sztandarowe, duchowni, ksiądz biskup, ksiądz proboszcz z klerykami, orkiestra i wierni.

 

konsekracja2.jpeg

 

Procesja do kościoła po powitaniu księdza biskupa.

 

Po przyjściu do kościoła po raz pierwszy ksiądz biskup dokonał otwarcia drzwi świątyni dla wiernych (zdjęcie poniżej).

 

otwarcie drzwi.jpeg

 

 

Ksiądz biskup otwiera po raz pierwszy drzwi kościoła.

 

W zakrystii ksiądz biskup ubrał się do mszy świętej i rozpoczęły się ceremonie poświęcenia kościoła. Wierni powitali księdza biskupa trzykrotnym śpiewem „Błogosławiony, który przychodzisz w imię Pańskie”. Po słowach pozdrowienia księdza biskupa głos zabrał ksiądz proboszcz.  Powitał Arcypasterza i oznajmił jego przybycie do do nas po to, aby poświęcić Dom Boży zbudowany rękoma tutejszych mieszkańców. Wspomniał też o wydarzeniu z 1983 roku, w którym to ksiądz biskup wraz z kardynałem Ratzingerem gościli w Choruli na uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego, a także przypominał w skrócie historię miejsca, na którym wybudowano kościół. W dalszej części powitania ksiądz proboszcz mówił o patronie jakiego wybrano dla kościoła, oraz powitał wszystkich: budowniczych, architektów, konstruktorów, inżynierów, majstrów, pracowników i wszystkich,  którzy przyczynili się do wzniesienia tej świątyni, oraz przybyłych gości.


Materiał pochodzi z pracy mgr Marka Doleżych pt.:"Budowa kościoła w Choruli i jej wpływ na życie religijne mieszkańców".

 
 
Pogoda
15 czerwca
sobota
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN