Wielkie sprzątanieSzkoła

Koło Gospodyń Wiejskich

Idea powołania do życia Koła Gospodyń Wiejskich zrodziła się kiedy w czasie trwania warsztatów „Programu Odnowy Wsi” pod koniec 2004 roku układano plan rozwoju wsi na najbliższe lata. Pomysłodawczyniami były Beata Dyla oraz Urszula Macha.

 

Pierwsze spotkanie odbyło się 8 marca 2005 roku w salce parafialnej. Zebrały się tam panie chcące utworzyć Koło Gospodyń Wiejskich. Zanim wybrano władze KGW zapoznano zebranych z celami stowarzyszenia, z kalendarzem imprez, w których Koło chce czynnie się zaangażować, a także przyjęto statut.

 

Spośród 36 uczestników zebrania wyłoniono w głosowaniu zarząd KGW. Prezesem stowarzyszenia wybrano jednogłośnie Beatę Dyla. Pomagać jej będą Urszula Macha, Stefania Madera, Urszula Mnich, Jadwiga Pogodzik, Monika Zając, Elżbieta Grobosz, Maria Spicka oraz Renata Schulwitz. Celem KGW jest propagowanie i podtrzymywanie dawnych i obecnych tradycji ludowych, czynny udział stowarzyszenia w życiu wioski, co ma doprowadzić do jeszcze lepszej współpracy między mieszkańcami i poprawianiu relacji miedzy pokoleniem starszych i młodszych mieszkańców. W tym celu będą organizowane i skierowane przede wszystkim do ludzi młodych warsztaty, na których można będzie nauczyć się szyć, wyszywać czy haftować. W miarę możliwości będą zapraszani twórcy ludowi. W planach stowarzyszenia jest również utworzenie „izby pamięci” gdzie znalazłyby dla siebie miejsce przedmioty, których już dziś nie używamy, o których istnieniu często nawet nie wiemy. Zimą nie zabraknie oczywiście skubania pierza przy śpiewie i śląskim kołaczu.

 

 

 

Pogoda
15 czerwca
sobota
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN